Tłuszcze

 Co zawierają?

• dostarczają głównie energii
• tłuszcz ryb
• cholesterol
• nasycone kwasy tłuszczowe, które nie są dobrym substratem energetycznym dla piłkarzy - ograniczać!
Co jeść?
• tłuszcze roślinne (oliwa z oliwek, olej rzepakowy)
Czego unikać?
Z diety sportowca powinno się wyeliminować całkowicie smalec, słoninę, boczek.
Jak jeść?
Nie należy zapominać, że oleje to tłuszcze i trzeba zachować umiar w ich spożyciu. Do smażenia polecane są tylko oliwa z oliwek i olej rzepakowy. Pozostałe oleje powinny być spożywane tylko w formie surowej z uwagi na zawarte w nich kwasy tłuszczowe (WNKT), które w wysokich temperaturach ulegają zniszczeniu, tworząc związki o szkodliwym działaniu. WNKT pełnią w organizmie bardzo ważne funkcje i trzeba je dostarczać z pożywieniem, ponieważ ustrój człowieka nie może ich sam syntetyzować.


Drukuj   E-mail